Rendszeres áramszünetet okoz a kongói gátba ömlő műanyaghulladék
Már búvárok takarítják a 14 méter mélységig felhalmozódott szemetet, a helyi vállalkozók kétségbeesettek a vízerőmű folytonos leállása miatt.
Már búvárok takarítják a 14 méter mélységig felhalmozódott szemetet, a helyi vállalkozók kétségbeesettek a vízerőmű folytonos leállása miatt.
Miért tart többre egy ósdi katódsugárcsöves tévét a ledkijelzős csodáknál egy hulladékkezelő? Hányszor lehet visszaforgatni egy PET-palackot? És egy sörösdobozt? Mennyi bálázott műanyaghulladékot tud egy nap alatt felpakolni egy igazán elhivatott targoncás? Lessen be a hulladékfeldolgozás kulisszái mögé a Téglagyárdűlőn!
Napjainkban egyre többet hallani a csomagolóanyagok újrahasznosításáról, azonban lehet, hogy egy tekintetben ezek sem a legjobbak – ugyanis eddig nem vizsgált vegyületek oldódhatnak ki belőlük.
A műanyagszennyezés harmadát adó polipropilént – ami alapesetben több száz év alatt bomlik le – mindössze 140 nap alatt bontja le két gomba, az Aspergillus terreus és az Engyodontium album, állapították meg ausztrál tudósok.
A Berkeley Laboratory kutatói olyan műanyagot fejlesztettek ki, amit többször is újra lehet hasznosítani.
"Borzalom, amivel a gyomrát felnyitva szembesültünk" – mondta a WWF koordinátora.
A Dunában találták a legtöbb mikroműanyagot a vizsgált hazai folyók közül: köbméterenként 50 részecske úszkál csak ennek a folyónak a vizében. Most még nincs akkora baj, de idővel komolyan visszaüthet.
A megvizsgált hulladékok egyebek mellett veszélyes mennyiségű kadmiumot és ólmot találtak a szakemberek. A tárgyak nagy része már valószínűleg régóta úszott a vízen.
Hova önti az étolajat? Kivágja a tejesdoboz műanyag kupakját? És a taknyos zsebkendőt beteszi a papírhulladékba? Megannyi kínzó kérdés, de most tesztelheti, mennyire jól ismeri a szelektív hulladékok gyűjtésének szabályait.
Tavaly már kijött egy egészen hihetetlen adat az óceánok szennyezettségéről, de most egy annál is megdöbbentőbb, tudományos alapú és sajnos teljesen reális előrejelzés készült az ügyben.
Egyre szennyezettebbek a Földközi-tenger vizei főleg az olasz partok mentén, ahol halak és strandolók helyett egyre több műanyag úszkál a Legambiente olasz környezetvédelmi szervezet jelentése szerint.